Pomoc udzielana Policji Granicznej Republiki Mołdawii ma na celu wzmocnienie potencjału funkcjonariuszy oraz zwiększenie efektywności w realizacji zadań służbowych mołdawskiej formacji granicznej, poprzez przekazanie dobrych praktyk stosowanych przez europejskie formacje graniczne. Założeniem projektu, zrealizowanego w ramach Programu MSZ w 2014 roku, było przeprowadzenie cyklu 10 szkoleń. Szkolenia, o zróżnicowanej tematyce tj.:
- zapewnianie bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, w tym lotnictwie cywilnym, oraz w zakresie rozpoznawania zagrożeń terrorystycznych w oparciu o identyfikację materiałów minersko-pirotechnicznych,
- a także przeciwdziałanie przestępczości transgranicznej, w tym profilowanie, oraz zasady pracy operacyjno-rozpoznawczej,
- czy też szeroko rozumiane zagadnienia z zakresu kryminalistyki, w tym weryfikacja autentyczności dokumentów, identyfikacja substancji narkotykowych, oraz techniki kryminalistyczne, łączyły ze sobą przekazywanie wiedzy merytorycznej oraz wymianę doświadczeń z funkcjonariuszami polskiej Straży Granicznej.
W ramach projektu przeszkolono 101 osób, kobiet i mężczyzn. Szkolenia zrealizowano w kraju beneficjenta (ośrodek szkolenia w Ungheni/Mołdawia) oraz kraju wykonawcy (Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie). Ponadto w ramach projektu zakupiono i przekazano, na rzecz ośrodka szkolenia Policji Granicznej w Ungheni, sprzęt dydaktyczny.
Projekt został zrealizowany pod patronatem Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Straży Granicznej.