Projekt ukierunkowany jest na stworzenie interaktywnego narzędzia do nauki i poszerzania wiedzy z zakresu specjalistycznej terminologii dla służb granicznych z języka rosyjskiego i angielskiego.
W warsztatach uczestniczyło łącznie 17 funkcjonariuszy formacji granicznych z 4 krajów UE, w tym 2 przedstawicieli Szkoły Służby Ochrony Granicy Państwowej Republiki Litwy w Medininkai, 3 przedstawicieli Służby Granicznej oraz Akademii Służby Granicznej z Estonii, 9 przedstawicieli College’u Państwowej Straży Granicznej Republiki Łotwy w Rezekne oraz 3 funkcjonariuszy Straży Granicznej z Warmińsko-Mazurskiego OSG oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Zgodnie z założeniami projektu, do udziału w warsztatach zapraszani są również funkcjonariusze pełniący służbę w placówkach SG na stanowiskach kierowniczych. Ich udział ma na celu zabezpieczenie jak najszerszego zakresu specjalistycznej terminologii niezbędnej w służbie.
Warsztaty, które tym razem zrealizowano na Łotwie wynikają również z Planu współpracy na rok 2016, podpisanego pomiędzy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie a Colleg’em Straży Granicznej Republiki Łotwy w Rezekne.