Projekt pn. „Wzmacnianie kompetencji funkcjonariuszy SG w obszarze obsługi bezzałogowych statków powietrznych” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami, w ramach Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej na lata 2021-2027.
Ramy czasowe realizacji projektu: 1 lipca 2025 r. – 31 grudnia 2027 r.
Całkowita wartość projektu: 1 213 000,00 PLN
Wartość dofinansowania UE: 909 750,00 PLN
Cel główny projektu:
Podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji funkcjonariuszy Straży Granicznej w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w ochronie zewnętrznej granicy państwowej, co przyczyni się do wzmocnienia systemu ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i zapewnienia bezpieczeństwa na jej terytorium.
Cele szczegółowe projektu:
- Działanie I - Realizacja szkoleń specjalistycznych dla funkcjonariuszy SG – operatorów bezzałogowych statków powietrznych.
Głównym celem szkolenia jest przygotowanie funkcjonariuszy do egzaminu uprawniającego do uzyskania certyfikatu kompetencji pilota w zakresie scenariusza krajowego NSTS -06 (tj. loty BVLOS przy użyciu wielowirnikowców do 25 kg) przeprowadzonego na odrębnych zasadach określonych przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Szkolenia zostaną przeprowadzone przy użyciu sprzętu, wyposażenia i materiałów zakupionych w ramach Działania V i będą kontynuowane po zakończeniu realizacji projektu, celem utrzymania stałej gotowości formacji do podejmowania działań o charakterze operacyjno-rozpoznawczym i dochodzeniowo-śledczym.
- Działanie II - Podniesienie kwalifikacji kadry dydaktycznej CSSG.
Działanie to ma na celu podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej Centrum Szkolenia Straży Granicznej z w/w tematyki. Zdobyta wiedza i doświadczenie zostaną wykorzystane i przekazane podczas prowadzonych przez kadrę Ośrodka szkoleń specjalistycznych przygotowujących do nabycia uprawnień pilota BSP, realizowanych w CSSG w Kętrzynie
Szkolenie odbędzie się poza Ośrodkiem Szkolenia, w siedzibie firmy/podmiotu zewnętrznego specjalizującego się w tego typu szkoleniach, który będzie je realizował na rzecz funkcjonariuszy kadry dydaktycznej CSSG.
- Działanie III - Realizacja warsztatów poświęconych tematyce wykorzystania BSP w Straży Granicznej.
Celem działania jest praktyczne sprawdzenie posiadanej przez funkcjonariuszy wiedzy i umiejętności oraz podniesienie ich kompetencji z zakresu obsługi i wykorzystania BSP w służbie. Dodatkowo, dzięki uczestnictwu przedstawicieli innych służb i organizacji, możliwa będzie wymiana wiedzy, doświadczeń oraz najlepszych praktyk związanych z obsługą i wykorzystaniem bezzałogowych platform w ich jednostkach oraz poprawa ich współpracy.
- Działanie IV - Organizacja Konferencji naukowej: „Bezzałogowe statki powietrzne w służbach MSWiA”.
Organizacja Konferencji poświęconej tematyce wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w służbach MSWiA. W ramach działania przewidziana jest jedna edycja trzydniowej Konferencji zorganizowanej dla grupy ok. 30 osobowej, w skład której będą wchodzić kadra kierownicza i eksperci Straży Granicznej oraz zaproszonych różnego rodzaju służb i instytucji krajowych, takich jak Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Agencji Żeglugi Powietrznej i Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Pożarowej. Wydarzenie jest odpowiedzią na potrzebę wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk związanych z wykorzystaniem bezzałogowych platform oraz nawiązania współpracy SG z przedstawicielami środowiska lotniczego oraz innych służb mundurowych.
- Działanie V - Doposażenie bazy szkoleń pilotów bezzałogowych statków powietrznych poprzez zakup:
• sprzętu ( dronów wraz z aparaturą sterującą, stacji ładującej do akumulatorów BSP, kamer do dronów),
• wyposażenia i akcesoriów niezbędnych do realizacji szkoleń (akumulatory, ładowarki, zapasowe śmigła, lokalizator GPS),
• odzieży i wyposażenia specjalistycznego dla wykładowców i słuchaczy.
Cały zakupiony w ramach projektu sprzęt i wyposażenie w okresie trwania projektu zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby szkoleniowe operatorów bezzałogowych statków powietrznych, prowadzonych przez Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.