Pierwsza część szkolenia odbyła się w Mołdawii i trwała od 2 do 6 grudnia. Obejmowała zajęcia teoretyczne z przestępczości transgranicznej związanej z przewozem przez granicę materiałów niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych, urządzeń wybuchowych, komponentów służących do ich produkcji oraz materiałów promieniotwórczych.
Po teorii przyszedł czas na praktykę. Od 9 do 13 grudnia mołdawscy funkcjonariusze ćwiczyli w Centrum Szkolenia SG. Pod okiem wykładowców kętrzyńskiej szkoły doskonalili umiejętności, m.in. z zakresu prowadzenia rozpoznania materiałów wybuchowych i środków inicjujących wybuch, prowadzenia przeszukania terenu i obiektu, organizowania i prowadzenia ewakuacji osób, a także wykorzystania w tym celu środków zabezpieczenia indywidualnego i sprzętu technicznego.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu nr Projekt nr DWR/ADM 2024/004/2 pt. „Kontynuacja działań rozwojowych na rzecz Policji Granicznej Republiki Mołdawii w obszarze przeciwdziałania przestępczości transgranicznej – projekt modułowy (realizacja 2024-2025)” (Moduł I), realizowany w ramach „Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2021-2030. Solidarność dla rozwoju”.