Przez siedem dni (od 30 września do 8 października br.) uczestnicy pogłębiali wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i obronności. Ponadto, zespół specjalistów CSSG przybliżył funkcjonariuszom wypracowane procedury i rekomendacje prowadzenia działań w ramach misji. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia dotyczące pokoju i bezpieczeństwa, praw kobiet oraz praw podstawowych i praw człowieka, a także świadomości międzykulturowej i komunikacji.
Uczestnicy szkolenia mieli też okazję doskonalić swoje umiejętności w zakresie pracy na mapie, orientowania się w terenie, komunikacji radiowej w języku angielskim oraz udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć mogli również sprawdzić swoje umiejętności jazdy terenowej. W szczególności bezpiecznego pokonywania trudnego terenu oraz oceny możliwości kierowcy w trakcie ofensywnej i defensywnej jazdy samochodem służbowym.
Zajęcia prowadziła kadra ośrodka przy wsparciu eksperta zewnętrznego reprezentującego Śląski Oddział Straży Granicznej, który wielokrotnie uczestniczył w misjach cywilnych.
Szkolenie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy funkcjonariuszami.