Coroczne spotkania ekspertów kryminalistyki zajmujących się problematyką fałszerstw dokumentów, mające zwyczajowo formę Sympozjum, w tym roku urozmaiciły swoją formułę do jeszcze bardziej aktywnej dyskusji i wymiany informacji. Warsztatowy charakter spotkania pozwolił na aktywną pracę 25 ekspertów z zakwestionowanymi dokumentami. Dał możliwość m.in. dokładnej analizy najnowszych przypadków fałszerstw dokumentów tożsamości RP, najnowszych wiz Schengen, dokumentów komunikacyjnych Ukrainy, a także dokumentów stanu cywilnego. Na uwagę zasługuje również zaprezentowana uczestnikom warsztatów przekrojowa charakterystyka arabskich dokumentów tożsamości, w kontekście posługiwania się nimi przez przedstawicieli tzw. „Państwa Islamskiego”.
Eksperci zaproszeni do udziału w warsztatach, na co dzień realizują swoje zadania pełniąc służbę m.in.: w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji czy Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Najliczniejsze grono wśród uczestników Warsztatów stanowili jednak funkcjonariusze Straży Granicznej.
Przyjęta formuła spotkania dała również sposobność do zapoznania się z najnowszą ofertą urządzeń przeznaczonych do weryfikacji autentyczności dokumentów, połączoną z ich pokazem oraz praktyczną pracą na wielu z nich. Uczestnicy mieli więc okazję przetestować i ocenić możliwości urządzeń oraz poznać parametry prezentowanego zaplecza badawczego.