Adresatami szkolenia byli funkcjonariusze służb granicznych państw spoza obszaru Schengen, którzy w ramach wykonywanych obowiązków służbowych odpowiadają za zwalczanie handlu ludźmi. Celem warsztatów było przygotowanie uczestników do prowadzenia szkoleń na poziomie narodowym w zakresie zwalczania handlu ludźmi.
W ramach sesji poruszono przede wszystkim zagadnienia związane z metodyką nauczania dorosłych.
Słuchacze uczestniczyli w aktywnych ćwiczeniach, podczas których zostali zapoznani z elementami konstruowania sesji szkoleniowej. W celu praktycznego zastosowania poznanej wiedzy z zakresu zwalczania handlu ludźmi w ramach szkolenia uczestnicy wspólnie z trenerami wzięli udział w ćwiczeniach typu: case-study oraz role-play. Finalnym produktem szkolenia była prezentacja projektu sesji szkoleniowej, dokonana przez słuchaczy, która poddana została ocenie trenerów w ramach konstruktywnej informacji zwrotnej.
Sesje szkoleniowe prowadzone były przez ekspertów w zakresie zwalczania handlu ludźmi m.in. z OBWE, IOM, UNHCR, OHCHR, co stworzyło znakomitą okazję do wymiany doświadczeń oraz pracy z profesjonalistami. Część związaną z projektowaniem oraz prowadzeniem szkoleń przeprowadzili przedstawiciele kętrzyńskiego ośrodka szkolenia SG.