22 maja 2013r. odbyło się pierwsze spotkanie ekspertów zajmujących się Sektorowymi Ramami Kwalifikacji (SQF) zorganizowane przez Agencje Frontex w Warszawie. Jego głównym celem było przeanalizowanie roli SQF w państwach członkowskich, podzielenie się najlepszymi praktykami związanymi z integracją SQF na płaszczyźnie krajowej oraz omówienie potrzeb wynikających z wdrażania SQF.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele większości państw Unii Europejskiej. Polska była reprezentowana przez Pana płk SG Marka Woszczatyńskiego z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Panią chor. SG Marzenę Korolko z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie oraz Panią Ditę Nowicką z Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie.
Agencja Frontex w zakresie szkolnictwa prowadzi działania zmierzające do unifikacji programów szkoleń realizowanych pod auspicjami Agencji Frontex, tak aby odzwierciedlały one w sposób czytelny poziom danego szkolenia oraz w oparciu o Sektorowe Ramy Kwalifikacji (Sectoral Qualification Framework – SQF), udzielały jednocześnie informacji na temat podejścia wynikowego (tzw. learning outcomes) oraz celów szkolenia.
SQF opracowane przez ekspertów z państw członkowskich UE pod auspicjami Agencji Frontex opisują poziomy nauczania od 4 do 7 w oparciu o kwalifikacje funkcjonariuszy służb granicznych. Programy oparte na SQF precyzują kompetencje zawodowe na poziomie europejskim oraz uszczegóławiają podejście wynikowe poprzez opracowanie tzw. „learning outcomes” (co słuchacz będzie wiedział, jakie umiejętności i kompetencje zdobędzie) w oparciu o taksonomię Bloom’a podając jednocześnie poziom i odpowiedni obszar zgodny z SQF. Umożliwia to przejrzysty opis oraz identyfikację szkoleń prowadzonych na szczeblu międzynarodowym, tak iż jest on zrozumiały przez służby graniczne wszystkich państw członkowskich.
Celem SQF jest promocja wspólnego podejścia UE do zintegrowanego zarządzania granicami poprzez opracowanie wspólnych standardów szkoleniowych spełniających potrzeby organizacyjne, przy jednoczesnym zapewnieniu interoperacyjności, harmonizacjii mobilności nauczania służb granicznych w całej UE. Sektorowe Ramy Kwalifikacyjne są narzędziem umożliwiającym krajom członkowskim i partnerskim UE integrację na poziomie krajowym wspólnych standardów w dziedzinie szkoleń, a także promowanie najlepszych praktyk europejskich w projektowaniu szkoleń i rozwoju zawodowym.