W dniach 28-29 maja 2013 roku w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie odbyły się warsztaty metodyczno – szkoleniowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Warsztaty zorganizował Zespół Logistyki i BHP Zakładu Zabezpieczenia Technicznego Granicy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
Uczestnicy przedsięwzięcia zapoznali się z najnowszymi technikami, rozwiązaniami systemowymi i standardami, jakie obowiązują w ratownictwie medycznym oraz doskonalili umiejętności praktycznego działania na miejscu zdarzenia w symulowanych sytuacjach granicznych.
W warsztatach uczestniczyli: - funkcjonariusze z Oddziałów Straży Granicznej merytorycznie związani z obszarem dotyczącym udzielania pierwszej pomocy, - wykładowcy – ratownicy medyczni z COSSG w Koszalinie, - wykładowcy - ratownicy medyczni z WSPol w Szczytnie, - przedstawiciel Zarządu Granicznego KGSG, - przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP Kętrzynie, - przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, - przedstawiciel Izby Celnej w Olsztynie, - ratownicy medyczni z ,,FALCK MEDYCYNA” (jako współorganizatorzy), - przedstawiciel Biura Kadr Medycznych w Warszawie, - przedstawiciel firmy produkującej sprzęt medyczny „TOPSERW”, - przedstawiciel firmy produkującej sprzęt medyczny „TACMED”, - wykładowcy Zakładu Zabezpieczenia Technicznego Granicy CSSG.
W pierwszym dniu warsztatów tj. 28 maja 2013 roku uczestnicy na terenie Placówki Szkolnej Centrum Szkolenia SG w Staniewie podjęli wezwanie do współrywalizacji i wzięli czynny udział w ćwiczeniach symulacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomoc, które dotyczyły różnych zdarzeń związanych ze służbą funkcjonariuszy nie tylko ze Straży Granicznej ale i Policji, Straży Pożarnej oraz Służby Celnej. Wszystkie drużyny prezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz pierwszej pomocy kwalifikowanej.
Rywalizacji drużyn kibicowali słuchacze Szkolenia Podstawowego, którzy w tym dniu w ramach zajęć z pierwszej pomocy, także przebywali w Placówce Szkolnej w Staniewie .
Drugi dzień warsztatów to wystąpienia uczestników i prezentacja ciekawych tematów oraz nowinek dotyczących Ratownictwa Medycznego. Wygłoszone tematy to: - Organizacja krajowego systemu ratownictwa medycznego. - Zakres i tematyka szkolenia z pierwszej pomocy funkcjonariuszy Policji realizujących działania specjalne. - Współczesne zagrożenia dla funkcjonariuszy służb porządku publicznego i jednostek ratowniczych podczas realizacji działań. - Postępowanie we wstrząsie. - Nowoczesne sposoby zabezpieczania krwotoków i ran oparzeniowych.