Straż Graniczna Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Słuchacze szkolenia podoficerskiego z wizytą w Zakładzie Karnym w Barczewie - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Słuchacze szkolenia podoficerskiego z wizytą w Zakładzie Karnym w Barczewie

Dziś, 28 marca 2013 r. kolejna grupa słuchaczy szkolenia podoficerskiego Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie przebywała z wizytą w Zakładzie Karnym w Barczewie. Po raz pierwszy słuchacze odwiedzili Zakład Karny 26 marca br.

27 lutego br. Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej Pan płk SG Andrzej Rytwiński oraz Dyrektor Zakładu Karnego w Barczewie Pan kpt. Marek Kulwicki podpisali porozumienie o współpracy, którego głównym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie profilaktyki antykorupcyjnej oraz podnoszenie poziomu wiedzy i wyszkolenia funkcjonariuszy i słuchaczy, zarówno Centrum Szkolenia Straży Granicznej, jak i funkcjonariuszy oraz pracowników Zakładu Karnego w Barczewie. W wyniku nawiązanej miesiąc temu współpracy słuchacze CSSG uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Służby Więziennej zapoznając się ze strukturą Zakładu Karnego oraz realiami pełnienia służby.Działania podejmowane przez kętrzyńską szkołę skierowane są głównie do najmłodszych stażem służby funkcjonariuszy Straży Granicznej. Większość z nich miała dotychczas niepełną lub zafałszowaną wiedzę na temat więziennictwa i służby w tych niezwykle specyficznych warunkach.Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Barczewie przybliżyli słuchaczom zadania swojej służby w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania, kar pozbawienia wolności oraz środków przymusu skutkujących pozbawieniem wolności. Słuchacze poznali pracę strażników więziennych i osób odpowiedzialnych za pracę wychowawczą w więzieniu, zapoznali się z systemami odbywania kary i szerokim spektrum programów readaptacyjnych skierowanych m.in. do skazanych uzależnionych od alkoholu, narkotyków czy stosujących przemoc w rodzinie. Wizyta w tak szczególnym miejscu uświadomiła przyszłym podoficerom, że zakład karny to nie tylko miejsce, w którym przebywają groźni przestępcy, ale to również zakład pracy, w którym część swojego życia spędzają funkcjonariusze Służby Więziennej, starając się swoim przykładem i zaangażowaniem zmienić przebywających tam ludzi i przystosować ich do życia w społeczeństwie.W trakcie wizyty wiele miejsca poświęcono historii Zakładu Karnego w Barczewie, który w październiku ubiegłego roku obchodził dwusetną rocznicę swojego istnienia. Opiekę nad słuchaczami sprawowali wykładowcy Centrum Pan por. SG Piotr Gawroński i Pani ppor. SG Lucyna Sikorska.

do góry