W dniach 10 - 14 grudnia 2012 roku odbyło się ostatnie przedsięwzięcie dla 15 uczestników projektu „Trener transakcyjny - warsztat praktycznego stosowania analizy transakcyjnej w pracy z grupami szkoleniowymi Straży Granicznej” Nr 2012-1-PL1-LEO03-27918 w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.
Ostatnim, podsumowującym etapem projektu była tygodniowa wymiana doświadczeń z trenerami TASK z Policji Federalnej Niemiec - instytucji partnerskiej w projekcie - w ośrodku szkoleniowym w Niemczech, w miejscowości Bad Düben.
W wymianie doświadczeń ze strony polskiej udział wzięli funkcjonariusze i pracownicy Komendy Głównej Straży Granicznej, Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, Warmińsko-Mazurskiego i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie - obecni oraz przyszli trenerzy TRUS. Ze strony niemieckiej w wymianie uczestniczyli trenerzy TASK - Winfried Preis (główny koordynator i prowadzący), Karsten Günther-Töpert, Rainer Fricke, Ina Barthe, Peter Zessel.
Głównym celem wymiany było zgłębianie wiedzy z zakresu prowadzenia szkoleń z analizy transakcyjnej oraz doskonalenie kompetencji trenerskich. W trakcie pobytu przyszli trenerzy TRUS przeprowadzili swoje pierwsze zajęcia z zakresu analizy transakcyjnej oraz otrzymali wsparcie i feedback od grupy uczestników oraz trenerów TASK. Przygotowanie i sposób prowadzenia wspomnianych zajęć zostały bardzo wysoko ocenione przez partnera niemieckiego.
Trenerzy TASK przeprowadzili w ramach spotkania zajęcia z zakresu „Potrzeb relacji” oraz „Strategii rozwiązywania konfliktów”, zaś obecni trenerzy TRUS zajęcia z zakresu „Porozumienie bez przemocy wg Rosenberga” oraz „Metody ustawień rodzinnych wg Hellingera”. Zaprezentowanie nowych tematów wspierających AT spotkało się z dużym zainteresowaniem i uznaniem przez ich uczestników.
Celem zakończonego właśnie projektu było podniesienie kompetencji trenerskich z zakresu analizy transakcyjnej oraz doskonalenie warsztatu trenerskiego obecnych trenerów TRUS, a także wyszkolenie nowej grupy trenerów, którzy w przyszłości będą prowadzić szkolenia z zakresu umiejętności społecznych. Cel można uznać za osiągnięty.
Wyszkolenie grupy nowych trenerów TRUS powinno przełożyć się na łatwiejszy dostęp funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej do zajęć z zakresu przedmiotowej problematyki. Rozwój kompetencji społecznych wśród funkcjonariuszy i pracowników formacji powinien wpłynąć na poprawę efektywności relacji na gruncie służbowym.
W tym miejscu warto przypomnieć, że uczestnicy treningów TRUS-P (Trening Rozwoju Umiejętności Społecznych poziom podstawowy) w ramach zajęć mają możliwość kształtować umiejętności interpersonalne wpływające na jakość relacji międzyludzkich oraz poziom wykonywania zadań i obowiązków służbowych. Udział w treningu TRUS pozwala uczestnikom na rozwijanie kreatywnego stylu pracy, samokształcenie, poznanie mechanizmów własnych zachowań w relacjach z innymi ludźmi. Ponadto, dzięki teorii analizy transakcyjnej wg Erica Berne’a uczestnicy zaopatrzeni zostają w niektóre narzędzia psychologiczne umożliwiające zmianę w zakresie podejścia i nastawienia do wykonywanych obowiązków i zadań służbowych oraz wykreowania pozytywnego wizerunku profesjonalnie działających służb mundurowych w odbiorze społecznym.