Straż Graniczna Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Podsumowanie 2011 roku – odprawa roczna kadry kierowniczej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie 2011 roku – odprawa roczna kadry kierowniczej

Podsumowanie działalności szkoleniowej i kierunki rozwoju szkoły to główne tematy odprawy rocznej kadry kierowniczej Centrum Szkolenia Straży Granicznej, która odbyła się w dniu 16 lutego 2012 roku w siedzibie szkoły w Kętrzynie.

W trakcie odprawy rocznej kadry kierowniczej Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie podsumowano ubiegły rok pracy szkoły oraz przedstawiono zamierzenia i strategiczne kierunki działalności na 2012 rok.

Z ramienia Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie w odprawie uczestniczył Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia KGSG Pan płk SG Sławomir Kowalewski, oraz zaproszeni goście: Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Pan płk SG Jarosław Kowalkowski oraz Główny Księgowy Budżetu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG Pan płk SG Miłosz Lenart a także Naczelnik Wydziału IV Zamiejscowego Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

Odprawę rozpoczęło omówienie przez Komendanta Centrum Pana płk SG Andrzeja Rytwińskiego najważniejszych zagadnień z odprawy rocznej kadry kierowniczej Straży Granicznej, która odbyła się w dniach 8-10 lutego 2012 roku w Warszawie. Następnie kierownictwo szkoły dokonało podsumowania aktywności kętrzyńskiego ośrodka w obszarach: działalności szkoleniowej, współpracy międzynarodowej i partycypacji w programach pomocowych.

Podsumowując 2011 rok Komendant Centrum Szkolenia SG wielokrotnie podkreślał, iż nie był to rok łatwy dla kętrzyńskiej szkoły. Pan płk SG Andrzej Rytwiński podkreśli zaangażowanie kadry szkoły w liczne przedsięwzięcia, w których uczestniczyło 9.930 osób.

W 2011 roku kadra Centrum Szkolenia SG zaangażowana była w 499 przedsięwzięć, w których uczestniczyło łącznie 9.930 osób.

Łączna liczba osób przeszkolonych funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie w 2011 roku wyniosła 5.237 osób. W ramach doskonalenia zawodowego realizowanego w siedzibie szkoły w Kętrzynie przeszkolonych zostało 2.637 osób w tym: 705 osób w ramach szkoleń specjalistycznych oraz 1932 osoby w ramach kursów doskonalących.

Wielokrotnie funkcjonariusze Centrum Szkolenia SG nauczali poza siedzibą w szkoły, głównie w Oddziałach Straży Granicznej usytuowanych na zewnętrznej granicy UE gdzie przeszkolili łącznie 2.600 osób w tym: 20 osób w ramach szkolenia specjalistycznego i 258 w ramach kursów doskonalących.

Komendant Centrum podkreślił również znaczenie szkoleń przeprowadzonych przez kadrę dydaktyczną Centrum na rzecz innych służb poszanowania prawa i podmiotów zewnętrznych. W 2011 roku w ramach 56 przedsięwzięć szkoleniowych zrealizowanych przez kętrzyńskich wykładowców na rzecz odbiorców spoza naszej formacji zostało przeszkolonych 1.086 osób. Głównymi odbiorcami szkoleń była Policja (421 osób), Służba Celna (287 osób), Ministerstwo Obrony Narodowej (71 osób), szkoły i ośrodki akademickie (275 osób) oraz inne służby i podmioty między innymi: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Ochrony Rządu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Straż Pożarna, Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce i inne (50 osób).

Od kilku lat Centrum Szkolenia Straży Granicznej swój wysiłek w zakresie edukacji i podnoszenia kompetencji kadr formacji kieruje na szkolenie słuchaczy pełniących służbę na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Funkcjonariusze służący w bezpośredniej ochronie granicy państwowej na granicy zewnętrznej UE stanowią 87 % wszystkich słuchaczy szkolonych przez Centrum Szkolenia SG, natomiast 13 % stanowią funkcjonariusze z jednostek organizacyjnych Straży Granicznej na granicy wewnętrznej UE.

Również od kilku lat kierownictwo szkoły kładzie nacisk na zwiększenie zaangażowania wykorzystania środków finansowych pochodzących z źródeł zewnętrznych, a w szczególności z programów Unii Europejskiej. Efektem tych starań były w minionym roku 4 projekty zrealizowane przez Centrum w ramach: Funduszu Granic Zewnętrznych, Europejskiego Fundusz Powrotów Imigrantów, Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci oraz Programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Pomoc Rozwojowa 2011” na łączna kwotę 333.814,70 zł., w których udział wzięło 306 uczestników i wykładowców.

Jednym z priorytetowych kierunków działań kętrzyńskiego ośrodka szkolenia Straży Granicznej jest współpraca międzynarodowa realizowana na wielu płaszczyznach. W ubiegłym roku szkoła i kadra zaangażowane były w 52 przedsięwzięcia międzynarodowe, w których udział wzięło 184 uczestników z kraju i z zagranicy. Główne kierunki tej współpracy to przede wszystkim szkoły partnerskie służb granicznych z Litwy, Łotwy i Estonii, ale także Agencja Frontex, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

W jubileuszowym dla naszej formacji roku 2011, kiedy obchodzona była 20. rocznica powołania Straży Granicznej funkcjonariusze i pracownicy Centrum Szkolenia SG zaangażowani byli w liczne przedsięwzięcia o dużym znaczeniu na poziomie krajowym i międzynarodowym. Do najważniejszych zaliczone zostały Warsztaty dla Przewodniczących Misji Ewaluacyjnych Schengen i międzynarodowe warsztaty „Wybrane komponenty narodowych modeli zintegrowanego zarządzania granicami w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej” oraz międzynarodowe konferencje naukowe: „Euro 2012. Przyjazna granica – rok do mistrzostw”, „Społeczno-prawne aspekty przeciwdziałania korupcji w służbach mundurowych” i IV. Międzynarodowe Sympozjum Ekspertów Kryminalistyki.

W swoim wystąpieniu Komendant Centrum Szkolenia SG płk SG Andrzej Rytwiński wskazał również główne kierunki działalności szkoły w bieżącym roku do których zaliczył: działalność dydaktyczną dostosowaną do potrzeb jednostek organizacyjnych Straży Granicznej oraz partycypację w programach pomocowych.

W obecności zaproszonych gości kadra kierownicza Centrum Szkolenia SG reprezentująca pion dydaktyczny, administracyjny i Pododdziały Szkolne omówiła najważniejsze zadania zrealizowane w minionym roku w kierowanych przez siebie komórkach organizacyjnych i osiągnięte wyniki oraz przedstawiła plan zamierzeń na 2012 rok.

do góry