W terminie 29 luty – 3 marzec 2012 roku eksperci z 16 krajów europejskich spotkali się w Cesenie, Włochy, aby stworzyć europejską platformę do dalszego rozwoju wspólnych minimów programowych obejmujących kształcenie funkcjonariuszy Straży Granicznej na wszystkich poziomach edukacji zgodnie z procesem Bolońskim/ Kopenhaskim.
Stronę polską reprezentowali Pan ppłk SG Marek Woszczatyński z Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie oraz Pani chor. SG Marzena Korolko z Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie.
Celem przewodnim spotkania jest analiza projektu Sektorowych Ram Kwalifikacji na poziomach 4, 5, 6 i 7 ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin nauczania oraz rezultatów uczenia się - efektów. Efekt uczenia się jest definiowany przez określenie tego, co uczący się wie, rozumie i potrafi wykonać po zakończeniu procesu uczenia się. Efekty uczenia się są wyszczególnione w Sektorowych Ramach Kwalifikacji w trzech kategoriach: wiedzy, umiejętności i kompetencji. Zespół ekspertów sprawdza również projekt pod względem jego adekwatności do krajowych opisów stanowisk i kompetencji Straży Granicznej.
Sektorowe Ramy Kwalifikacji mają umożliwić nie tylko porównywanie kwalifikacji zdobytych przez funkcjonariuszy ochraniających granice państwowe i ich poziomów w państwach UE, ale też zapewnić im przenoszenie kwalifikacji, uzyskanych zgodnie z praktykami stosowanymi w poszczególnych państwach członkowskich.