Straż Graniczna Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Warsztaty z zakresu monitoringu powrotów cudzoziemców i małego ruchu granicznego - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Warsztaty z zakresu monitoringu powrotów cudzoziemców i małego ruchu granicznego

17.04.2012

Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie wspólnie z Zarządem do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej w dniach 11-13 kwietnia 2012 r. było gospodarzem szkolenia z zakresu monitoringu powrotów cudzoziemców.

Szkolenie, które wychodzi naprzeciw potrzebie stworzenia przejrzystego modelu monitoringu powrotów przymusowych z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz zapewnienia możliwości właściwej identyfikacji i weryfikacji ewentualnych naruszeń proceduralnych skierowane było do przedstawicieli organizacji pozarządowych. Uczestniczyli w nim funkcjonariusze Straży Granicznej oraz liczna grupa przedstawicieli organizacji pozarządowych w tym między innymi: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Stworzenie modelu monitoringu powrotów cudzoziemców wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/115/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich. Nakłada ona również na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia skutecznego systemu monitorowania powrotów przymusowych, przez co należy rozumieć udział odpowiednich międzynarodowych i pozarządowych organizacji w procedurach deportacyjnych celem zapewnienia ich odpowiedniego przebiegu pod względem prawnym. Projekt, w którym uczestniczyło 15 osób współfinansowany był z Europejskiego Funduszy Powrotów Imigrantów.

Równolegle od warsztatów w Centrum Szkolenia SG realizowany był drugi projekt szkoleniowy dotyczący małego ruchu granicznego i procedur postępowania w związku z realizacją zadań w ramach MRG. Ma to związek z wejściem w życie w najbliższym czasie zapisów umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego oraz przygotowaniami Straży Granicznej do misji ewaluacyjnej Schengen.

W szkoleniu uczestniczyli supertrenerzy w zakresie funkcjonalności związanej z małym ruchem granicznym, a zajęcia prowadzone były przez ekspertów Zarządu do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej, funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz przedstawicieli firmy Asseco Poland - wykonawców systemu Odprawa SG. W szkoleniu udział więło 34 uczestników.

do góry