Wspólne Podstawy Programowe Szkolenia Podstawowego Służb Granicznych Unii Europejskiej – ocena wdrożenia (CCC- IAP 2014)Common Core Curriculum for Border Guard Basic Training - Interoperability Assessment Programme (CCC-IAP 2014)
W dniach 9 – 11 kwietnia w miejscowości Kliczków, niedaleko Lubania, odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie przedstawicieli Służb Granicznych Unii Europejskiej, biorących udział w realizacji programu CCC – IAP 2014. Przedmiotowe przedsięwzięcie, organizowane pod auspicjami agencji FRONTEX, jest narzędziem po pierwsze do oceny, w jakim stopniu CCC jest włączone do krajowych programów nauczania, a po drugie, aby zmierzyć czy funkcjonariusze kończący szkolenie podstawowe oparte na CCC, są w stanie ze sobą współpracować. Dostarcza również informacji z pierwszej ręki, czy CCC spełnia wymagania życia zawodowego. Menagerem projektu jest p. Gheorghe Varban z FRONTEX Training Unit.
W spotkaniu wzięło udział 23 przedstawicieli służb granicznych i policyjnych (odpowiedzialnych za ochronę granic) z następujących państw: Polski, Rumunii, Gruzji, Austrii, Macedonii, Chorwacji, Bułgarii, Słowacji, Łotwy, Hiszpanii, Litwy, Estonii, Czech, Albanii, Słowenii, Mołdowy, Cypru, Bośni i Hercegowiny oraz Ukrainy. Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie reprezentował wykładowca Zakładu Granicznego mjr SG Piotr MIKA.
Harmonogram spotkania obejmował m.in.: ocenę stopnia wdrożenia i realizacji CCC, opracowanie kwestionariusza dla organów straży granicznej dotyczącego stanu realizacji CCC i ankiety do akademii straży granicznej w zakresie uczenia się, metod, zmiennych, itp. oraz wstępne opracowanie kwestionariusza dla słuchaczy związanych z CCC, planowanie procesu oceny i przydzielenie zadania domowego do pracy dla członków grupy.
Ostatniego dnia spotkania odbyła się wizyta studyjna w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z zadaniami, infrastrukturą i bazą dydaktyczną ośrodka, który jest jednocześnie Akademią Partnerską FRONTEX.